Sa oled siin

28. jaanuar 2016 - 18:04

Veeteede Amet võttis pärast renoveerimistööde lõppu ehitusettevõttelt vastu Saaremaal asuva Kübrassaare tuletorni. Riigihange tuletorni renoveerimiseks kuulutati välja 19. juunil möödunud aastal. Riigihanke tulemusena sõlmiti 24. augustil 2015 ehitustööde töövõtuleping euroopa äriühinguga GT Corporation SE. Tööd valmisid 18. jaanuaril ja läksid maksma 88 967 eurot.

Veeteede Ameti peadirektori Rene Arikase sõnul on tuletornide renoveerimine riigile oluline ülesanne, sest kaasajastatud navigatsioonimärgid on madalate püsikuludega, loovad kindlamad tingimused ohutuks veeliikluseks ja hoiavad ära õnnetusjuhtumeid. „Kohalike maamärkidena ja vaatamisväärsustena on tuletornid olulised ka regionaalarengu seisukohast,“ ütleb Arikas. Kübassaare tuletorn ei ole küll kultuurimälestis, kuid selle kordategemine on oluline nii objekti säilimise kui ka meresõiduohutuse seisukohalt, leiab Veeteede Ameti peadirektor.

Kübassaare tuletorni renoveerimistööd hõlmasid vundamendi, fassaadi, tuletorni siseseinte, laternaruumi ning elektrisüsteemi täielikku rekonstrueerimist.

Kübassaare tuletorn asub Saaremaa idarannikul Pöide vallas Kübassaare poolsaarel. Tuletorn on 18 meetrit kõrge. Torni märgutuli asub 20 meetri kõrgusel merepinnast, see plingib pimeda ajal ja on nähtav 11 meremiili kaugusele. Torni alumine osa on raudbetoonist, üleval paikneb metallist osa, millel on laternaruum ja rõdu. Esimese navigatsioonimärgina paigaldati 1915. aastal Kübassaarde puidust tulepaak. 1923. aastal süttis see pikselöögist põlema ja 1924. aastal ehitati uus laternaruum ja rõduga raudbetoontorn, mis on tänapäevani kasutuses. Enne praegu lõppenud renoveerimist on ta läbinud põhjalikuma remondi viimati 1939. aastal. Tuletorni haldajaks on Veeteede Ameti Saaremaa navigatsioonimärgistuse talitus.

Veeteede Ameti hallata on 724 navigatsioonimärki, millest 41 on tuletornid. Suur navigatsioonimärkide arv Eestis on tingitud meie liigendatud rannajoonest, saarte rohkusest, tihedast sadamatevõrgust ning lähedal paiknevast rahvusvahelisest laevateest.

Kübassaare tuletorn asub Saaremaa idarannikul Pöide vallas Kübassaare poolsaarel. Täpsem info Kübassaare tuletorni kohta leiab navigatsioonimärkide andmekogust.