Ristna tuletorn on tõhusalt aidanud Läänemerel liiklevaid laevu orienteerumisel ja juhtinud laevu Hiiu madalast mööduval laevateel.

Soliidsetest Gordoni-tüüpi malmtuletornidest olid katlaplekist tuletornid tunduvalt odavamad ja kiiremad paigaldada, sest monteerimistööd oli vähem ning raud ehitusmaterjalina soodsam. Sel põhjusel telliti Prantsusmaalt kahest kontsentrilisest katlaplekksilindrist kokkumonteeritud 30-meetrise tuletorni osad, mis paigaldati masttõstuki abil tormiste randadega Ristna neeme lähedusse.

Omanäoline tuletorn valmis 1874. aastal ja oli värvitud valgeks. Torni otsas metallist mašikuliid meenutavas laienduses oli teenindusruum, mille kohal paiknes kupliga laternaruum, kuhu üles seatud kolmanda järgu dioptrilise aparaadi punane püsituli tagas nähtavuse 13 miili kaugusele. Vajaliku küttematerjali mahukasse teenindus-vahiruumi ülesvinnamiseks paigaldati torni välisküljele liikuv vintsiga tõstuk. Tuletorni juurde ehitati kohe ka vajalikud teenindushooned: elamu, kelder, saun, ait ja kaev, millest kaks esimest on tänaseni säilinud.

Regioon: Hiiu- ja Läänemaa     Koordinaadid: 58.940033 N, 22.055217 E
Tuli põleb: öösel     Tule karakteristik: LFl W/R 15s
Kõrgus jalamist: 30 m     Tule kõrgus merepinnast: 37 m
Nähtavuskaugus: 12 M     Ehitusaasta: 1874

Vaata külastusinfot siit

Viimati uuendatud: 28. jaanuar 2020