Sa oled siin

12. veebruar 2019 - 7:38

Heino Jaakula
7. oktoober 1931 – 1. veebruar 2019

Meri ja muld mälestust ei mata

Heino Jaakula sündis Tallinnas autojuhi pojana. Haridusteed alustas 1939. aastal tolleaegses Tallinna 21. algkoolis Raua tänaval ning enne Eesti okupeerimist jõudis isegi ühe aasta olla noorkotkas. Heino elas üle nii 1941. kui ka 1944. a sõjakoledused, kuid 1944. aasta märtsipommitamisel kaotas oma kodu. Keskhariduse omandas Tallinna 2. keskkoolis (praegune Reaalkool), mille lõpetas 1950. aastal hõbemedaliga. 1956. aastal lõpetas kiitusega Tallinna Polütehnilise Instituudi laevaehituse erialal ning kuni pensionile jäämiseni 2007. aasta juunis töötas erinevatel ametikohtadel, kuid need kõik olid seotud merendusega ja eeskätt laevadega.

Tema kõige tähelepanuväärivam ja huvitavam töö oli seotud laevade klassifitseerimisega (Vene Mereregister), kus 19 aasta jooksul tuli töötada mitte ainult Eestis, vaid ka Kanaari saartel, Aafrikas, Itaalias, Jaapanis ja kõige pikemalt – neli aastat – endises Jugoslaavias kohaliku inspektsiooni juhataja asetäitjana ning kuhu ka abikaasa Eevi kaasa lubati.

Viimased 17 tööaastat pühendas Heino taasiseseisvunud Eesti merenduse administratiivsele ülesehitamisele, olles Veeteede Ametis osakonnajuhataja ning nõunik enne pensionile jäämist. Ta alustas laevade registreerimisega taasiseseisvunud Eesti lipu all, aitas aktiivselt kaasa Eesti astumisele Rahvusvahelise Mereorganisatsiooni liikmeks, osales aastaid selle töös ning alustas 1991. aasta sügisel juriidilisi toiminguid Eesti ühinemiseks kõigi tähtsamate rahvusvaheliste merendusalaste konventsioonidega.

Oma noorusajal tegeles Heino aktiivselt spordiga. Alustas keskkooli päevil laskespordiga, hiljem lisandusid purjesport, jääpurjetamine, ujumine, veepall (sh tegutsemine treenerina) ning kõige lõpuks allveesport, saades 35-aastaselt meistersportlaseks.

Heino abiellus 1960. aastal Eevi Kulbasega ning nende õnnelik kooselu kestis ligi 47 aastat, kuni abikaasa surmani. Heino Jaakula oli parvlaeva Estonia huku uurimiskomisjoni liige ning tema nimi on komisjoni lõpparuandel. 1998. aastal autasustas Vabariigi President Heino Jaakulat Valgetähe medaliga Eesti riigile ja rahvale osutatud teenete tunnustamiseks.