Sa oled siin

30. august 2018 - 16:44

Keri tuletorn on endiselt äärmiselt varisemisohtlik ning avalikkusele suletud
 

29.08.18 õhtul eetris olnud Kanal 2 saates „Suvereporter“ (alates 52:10 min) räägitu jättis mulje, et Keri tuletorn on külastajatele ligipääsetav, kuid tegelikkuses sulges Veeteede Amet tuletorni avalikkusele suure varisemisohu tõttu juba 2017. aasta jaanuaris. Seega, ohutuse tagamiseks palume kõikidel Keri saare külastajatel vaadelda ajaloolist ja kaunist tuletorni distantsilt, amet on paigaldanud selleks ka hoiatavad sildid.

Eestis on kokku 41 töötavat tuletorni, millest osa on arhitektuurimälestised ja enamus ka tuletornihuviliste matkajate lemmiksihtkohad. 2019. aastal oma 300. sünnipäeva tähistav Keri tuletorn on Veeteede Ameti prioriteet number üks nii navigatsioonimärgi kui kultuuriväärtuse seisukohalt, kuid kahjuks pole seni riigieelarvest Keri tuletorni konstruktsiooni täielikuks rekonstrueerimiseks raha eraldatud (oleme kaks korda raha selleks taotlenud), seni oleme oma vabadest vahenditest saanud teha vaid kiireloomulisi remonttöid. Tuletorni navigatsioonituli on aga tipptehnoloogia järgi ehitatud ning täiesti töökorras. Veeteede Ametis koostatakse praegu uut taotlust tuletorni konstruktsiooni taastamiseks ning kui Keri tuletorn saaks rekonstrueeritud, tekiks võimalus selle ajalooliselt olulise tuletorni avamiseks ka külastajatele.

Taustinfo tuletornide kohta

Ametil on tavapäraselt kasutada tuletornide-tulepaakide rekonstrueerimiseks aastas suurusjärgus 350 000 – 400 000 eurot. 2018. aastal on planeeritud ehitada uus Põõsaspea tulepaak, kuna olemasolev märk on täielikult amortiseerunud ja taastamiskõlbmatu, ja ehitada Kaavi tuletorn uude asukohta (vana tuletorn jäi metsa varju ja pole enam merelt nähtav). Sel aastal saab valmis Põõsaspea tulepaak ning Kaavi tuletorni rekonstrueerimisprojekt on riigihanke faasis.

Riigieelarvest eraldati tänavu ametile täiendavalt 1,5 miljonit eurot, et rekonstrueerida 5 tuletorni - Kihnu, Vilsandi, Ruhnu, Tallinna sihi alumine ja Narva-Jõesuu tuletorn. Nüüd on selge, et selle raha eest suudame taastada Kihnu ja Vilsandi tuletorni ning tellida rekonstrueerimise projektid Tallinna sihi alumisele ja Ruhnu tuletornile, Narva-Jõesuu tuletorni jaoks raha ei jätku. Amet on koostöös lepingupartneritega praeguseks avanud 10 tuletorni (Kõpu, Tahkuna, Ristna, Kihnu, Ruhnu, Vormsi, Pakri, Suurupi ülemise ja alumise ning Sõrve). Avamist ootavad veel Naissaare ja Osmussaare tuletorn. Rekonstrueerimise eelisjärjekorras on olnud need tuletornid, mida on võimalik pärast ka laiemalt kasutada ehk avalikkusele külastamiseks avada.