Sa oled siin

3. veebruar 2020 - 8:41

Jaanuarikuu viimasel nädalal uuendati Eesti vanima tuletorni Kõpu laternasüsteemid, viies need täielikult üle LED-lahendusele.

Kõpu tuletorn on üks kolmest maailma vanimast siiani järjepidevalt toimivast navigatsioonimärgist ning on meremeestele ohutut koduteed näidanud juba aastasadu. Kõpu tuletorn hoiatab poolsaare lähivetes oleva Hiiu madala, rahvasuus ka Suurrahu eest. Navigatsioonimärke, sealhulgas tuletorne haldab ja korrastab Veeteede Amet.
Veeteede Amet alustas tuletornides LED laternatele üleminekut juba 1990ndatel, olles sellega eeskujuks paljudele teistele riikidele. Tänaseks on kõik Eesti tuletornid LED lahendustega.  Kõpu tuletorni laternasüsteemi moderniseerimise teostas ettevõte OÜ Sabik.

Veeteede Ameti navigatsioonimärgistuse osakonna juhataja Andry Rütkinen selgitas, et tööde käigus moderniseeriti nii põhi- kui reservsüsteem ning tule töö viidi täielikult üle kaasaegsele LED lahendusele. Asendati kõik seadmed, välja arvatud ajaloolise väärtusega klaasläätsega latern, mis on Eestis kasutusel ainult Kõpu tuletornis. Moderniseerimise järel säilib Kõpule omapärane ja Eestis ainulaadne pöörlev valgusvihk, mis on Kõpu tuletorni iseloomustanud juba viimased 160 aastat. Samuti uuendati täielikult tuletorni reservsüsteem, mille jaoks vahetati välja 2 laternat ning tule tööd juhtivad seadmed ja akud. Reservsüsteem rakendub põhisüsteemi tule rikke korral automaatselt tööle. Mõlema, nii põhi- kui automaatsüsteemi autonoomsus elektrikatkestuse korral on 3 ööpäeva.

Peale moderniseerimist särab Kõpu tuletorni tuli veelgi eredamalt. Põhisüsteemi tule valgustugevus on testimise käigus 1 700 000 kandelat ja peale testimist tõstetakse see umbes 2 100 000 kandelale. Võrdluseks võib tuua, et see on umbes sama ere, kui väikeses toas panna korraga põlema 21 000 100 w võimsusega hõõglampi. Ka reservsüsteem sai märkimisväärselt suurema valgustugevuse, olles nüüd eelneva 7300 kandela asemel umbes 110 000 kandelat.

„Meile teadaolevat on Kõpu tuletorni navigatsioonituli moderniseerimise tulemusel kogu maailmas kõige suurema valgustugevusega, kus kasutusel LED lahendus. Kõpu tuletorni uus põhituli on nähtav umbes 26 meremiili (umbes  48 km) kauguselt ning reservtuli 19 meremiili (umbes 35 km) kauguselt,“ ütles Rütkinen.

Vajadus tuletorni laternasüsteemi moderniseerimiseks tulenes eelkõige seadmete vanusest ja Veeteede Ameti võetud suunast viia kõikide navigatsioonimärkide tuled üle LED lahendusele. „Kõpu tuletorni põhisüsteemi tule seadmed on sõltuvalt seadmest 15-25 aastat vanad ning kõikidele seadmetele ei leidunud enam asendust. See tõi endaga kaasa riske ning viimastel aastatel sagenesid ka seadmete rikked,“ selgitas Rütkinen. Edaspidi jääb ära ka pidev lampide asendamine, mida seni pidi tegema iga 2-3 kuu tagant, samuti väheneb oluliselt, umbes 10 korda, tuletorni energiatarbimine.

Kõpu tuletorni valmimisaastaks loetakse 1531. Oma praeguse kuju tuleruumi osas sai tuletorn 1845. aastal. 1860ndal aastal paigaldati tuletorni pöörlev I järgu dioptriline valgusseade, mille püsiv tuli vaheldus minuti järel ereda tuleplingiga.

Lisaks toimivale navigatsioonimärgile on Kõpu tuletorn ka arhitektuurimälestis ning on valitud rahvusvahelise organisatsiooni IALA (International Association of Marine Aids to Navigation and Lighthouse Authorities ehk Rahvusvaheline Meremärkide ja Tuletornide Administratsioonide Liit) poolt maailma TOP 100 silmapaistvamate ja erilisemate tuletornide hulka.
Kõpu tuletorni kohta leiab andmeid navigatsioonimärkide andmekogust: https://nma.vta.ee/aton/2684