Sa oled siin

9. oktoober 2018 - 11:32

Uno Laur
30. aprill 1928 – 8. oktoober 2018

Uno Laur sündis 30. aprillil 1928 Tallinnas. Ta lõpetas 1949. a Tallinna Merekooli esimese sõjajärgse lennu ja suunati tööle Kamtšatka-Tšukotka Merelaevandusse. 1959. a naasis ta kodumaale ja töötas Eesti Merelaevanduses vanemtüürimehe ja kaptenina. Aastail 1967–1992 töötas Uno Laur Eesti Merelaevanduse meresõiduametis mereinspektori ja juhenduskaptenina, kaitstes laevanduse huve seoses laevaavariidega.
1973. aastal asutati kapten Uno Lauri eestvedamisel Eesti Meremuuseumi juures mereterminoloogia komisjon eesti merekeele arendamiseks ja korrastamiseks. Aina kasvava venestamise oludes oli eestikeelne merendus peaaegu välja suremas. Komisjoni paljuaastase töö tulemusena ilmus 1996. a Eesti Entsüklopeediakirjastuse väljaandel esmakordselt Eestis „Mereleksikon“.
1994. a septembris, järgmisel päeval pärast parvlaeva „Estonia“ hukku palus president Lennart Meri kapten Uno Lauril osaleda Laevahuku Uurimise Ühiskomisjonis, 1996 a nimetati ta komisjoni esimeheks.

Teenete eest Eesti Vabariigi ees autasustati Uno Lauri Eesti Vabariigi Presidendi otsusega 2. veebruarist 1999 Riigivapi III klassi teenetemärgiga.
Läinud 2004. a pensionile, jätkas kapten Uno Laur ühiskondlikku tööd mereterminoloogia komisjoni, hilisema merekeele nõukoja esimehena. 2008. a valmis selle töö tulemusena „Inglise-eesti meresõnaraamat“. Uno Lauri sulest on ilmunud ka mitu merendusalast raamatut.

2016. a sai kapten Uno Laur F. J. Wiedemanni keeleauhinna keelemeheliku pühendumise ning viljaka ja järjepideva töö eest eesti merekeele kaitsmise, eesti merendusterminoloogia arendamise, korraldamise ja levitamise eest. F. J. Wiedemanni keeleauhind on riiklik autasu, mille määrab Eesti Vabariigi valitsus igal aastal ühele isikule väljapaistvate teenete eest eesti keele uurimisel, korraldamisel, õpetamisel, propageerimisel või kasutamisel ja see antakse kätte vabariigi aastapäeval 24. veebruaril Toompeal.

2017. a märtsis lõid Eesti merenduse arendamisest huvitatud isikud Kapten Uno Lauri Merekultuuri Sihtasutuse. Sihtasutus on ellu kutsutud toetama ja tunnustama Eesti merekultuuri järjepidevuse ja arendamisega tegelevaid isikuid, samuti merendusega seotud projekte.

Uno Laur oli kaugsõidukapten, merekeele nõukoja asutaja ja pikaaegne esimees, merendusnõukoja liige, tal olid suured teened iseseisvuse taastamise järgsete Eesti riiklike merendusstruktuuride ülesehitamisel ja korrastamisel, eesti merekeele kaasajastamisel, eestikeelse merehariduse taastamisel ja hindamatu panus Eesti merekultuuri arendamisel.

Merekeele nõukoda
Veeteede Amet
Haridus- ja Teadusministeerium