Sa oled siin

17. oktoober 2019 - 16:37
Eesti lipp

Valitsus kiitis tänasel, 17. oktoobri istungil heaks „Laeva lipuõiguse ja laevaregistrite seaduse ning tulumaksuseaduse muutmise ja sellega seonduvalt teiste seaduste muutmise seaduse ning tulumaksuseaduse muutmise seaduse eelnõu“ ehk üldiselt tuntud kui „laevanduseelnõu“ muudatused.

Muudatuste eesmärk on viia 13.veebruaril 2019 Riigikogu poolt vastu võetud laevanduseelnõu lõplikult  kooskõlla Euroopa Liidu merenduse riigiabi  suunistega ning Euroopa Komisjoni varasema otsustuspraktikaga , vastavalt Eesti ja Euroopa Komisjoni vahel toimunud läbirääkimistele.

Laevanduseelnõu eesmärk on luua teatud kriteeriumitele vastavatele kauba- ja reisilaevadele maksuerisused ning lihtsustada laevade registreerimist Eesti laevapereta prahitud laevade registrisse. Kokkuvõttes tõstavad muudatused Eesti laevaregistri atraktiivsust ja kõrvaldavad takistused, mis laevade toomisel Eesti lipu alla esineda võivad.

Laevanduseelnõu muudatuste kohaselt jõustub eelnõu lõplikult 1. juulil 2020, kuigi algselt oli selle jõustumine planeeritud 2020. aasta algusest. Tähtaeg lükkus edasi, kuna Euroopa Komisjoni riigiabi otsuse hilinemise tõttu on viibinud Maksu- ja Tolliameti infosüsteemide arendamine. Viimase info kohaselt plaanib Euroopa Komisjon jõuda riigiabi menetlusega lõpule novembri keskpaigaks, seejärel võtab Riigikogu vastu laevanduseelnõu muudatused.

Laevanduseelnõu ettevalmistamist on Veeteede Amet koordineerinud alates 2012. aastast. Peale eelnõu muudatuste jõustumist on vaja astuda Eesti merenduse arendamisel samm edasi ja senise projektipõhise lähenemise asemel hakata Eesti merendust strateegiliselt juhtima.