Sa oled siin

2. Mai 2019 - 12:45

Veeteede Amet sai kätte riigihanke käigus hangitud allveeroboti ning esimesed päevad on möödunud Hundipea sadamas seda katsetades. Kohe kui robot on töövalmis, suundub ta esimesele objektile.

Hüdrograafiaosakonna juht Peeter Väling ütles, et allveerobot suudab sukelduda kuni 300 meetri sügavusele ja on varustatud HD-kaamera, metalli paksuse mõõtja  ja “käega”, mille külge saab kinnitada haaratsi, lõikuri või väikse setteproovi võtja. „Allveerobot on igati ootuspärane ja tegutseb nii nagu oli ette nähtud. Natukene sarnaneb allveeroboti juhtimine drooni juhtimisega, aga ainult vee all,“ ütles Väling. „Kui ilm lubab, siis mõned päevad veel õpime robotit paremini kasutama Hundipea sadamas. Seejärel alustab robot oma esimest tööpäeva, milleks on kõigepealt mõne Tallinna lähedase ankruala piires asuvate objektide uurimine."

Vaata videot katsetustest siit: http://bit.ly/Allveeroboti_katsetus_veeteede_amet (video pani kokku ameti vanemhüdrograaf Vladimir Karpin).

Allveerobotiga tehakse erinevaid veealuseid otsimis- ja uurimistöid:

  • tuvastame vrakke või muid tundmatuid objekte;
  • teeme lihtsamaid veealuseid töid, milleks see aparaat sobib ja milleks on seni kasutati tuukreid (kaiäärte, merepõhja ja laevakerede uurimised näiteks);
  • allveeroboti abiga saab võtta ka väikeseid põhjaproove ja kasutada teda ka vee alla kadunud objektide otsimiseks.